TI MENI DANES, JAZ TEBI JUTRI

Naša šola se je tudi letos z veseljem vključila v nacionalni projekt Sobivanje. Potekal je od septembra 2023 do junija 2024. V projekt smo bili vključeni z učenci prvega razreda. Aktivnosti v sklopu projekta ”Ti meni danes, jaz tebi jutri” so bile razdeljene v tri področja, in sicer: Prazniki, Trajnostne akcije in Ogled filmov/risank s trajnostno vsebino.

Projektne aktivnosti v sklopu Prazniki smo z učenci obeležili tako, da smo se veliko pogovarjali o pomenu praznikov. Poudarili smo tisto, kar je ob praznikih najbolj dragoceno, to je, da čim več časa preživijo s starši, starimi starši, drugimi sorodniki in starejšimi ljudmi. Svoje občutke in pričakovanja ob praznikih so otroci izrazili tako, da so risali in izdelovali različne izdelke s katerimi so obdarovali druge. Tako smo poudarili, da nas razveseli tudi to, da obdarujemo druge in ne samo, da prejemamo darila sami.

Ob mednarodnem dnevu starejših smo iz Bobbiny vrvi izdelovali verižice ter oblikovali rože iz papirja. Z verižicami so otroci razveselili stare starše ali druge starejše sorodnike in znance. Ob tem so podarili še rože iz papirja.
Ob decemberskih praznikih smo izdelovali voščilnice, ki so jih otroci posalali sorodnikom, prijateljem. Tako smo vadili še zapis naslovov pošiljatelja in prejemnika.
Ob dnevu žena smo razveselili mame in babice z živobarvnimi voščilnicami.
Ob materinskem dnevu smo se pogovarjali o tem, kako pomembne so za nas mame in kaj lahko tudi mi naredimo za njih. Izdelali in okrasili smo steklene vazice v katere smo dali narcise, ki so jih prav tako otroci sami  naredili.
Za veliko noč smo izdelali zajčke iz papirja ter venček za na vrata v obliki pirha. Iz kartona smo oblikovali obod, ki smo ga oblekli v volno. Nanj smo pritrdili travo, manjša jajčka ter izdelali rožice iz papirja.

V sklopu Trajnostne akcije smo večkrat izvedli čistilne akcije v okolici šole, pa tudi takrat, ko smo v sklopu športnih dnevov hodili na pohode. Velikokrat, ko smo z otroki zunaj v času podaljšanega bivanja, organiziramo čistilno akcijo in poberemo odpadke, ki se naberejo okrog naše šole. Ob tem se veliko pogovarjamo o varovanju okolja in pomenu čistilnih akcij. Otrokom damo vedeti, da že majhna dejanja štejejo veliko in da vsak izmed nas lahko prispeva k ohranjanju čistega in zdravega okolja. K ohranjanju okolja prav tako spadata menjava oblačil in igrač. Tudi to akcijo smo izvedli tako, da je vsak otrok prinesel v šolo igrače in oblačila, ki jih je prerasel in jih bil pripravljen podariti naprej. Ob tem smo se pogovarjali o pretiranem nakupovanju novih stvari, ki jih velikokrat ne potrebujemo oz. jih uporabimo samo enkrat. Prav zato so takšne menjalnice dobrodošle, da lahko stvari, ki se nam kopičijo gredo k nekomu, ki si jih želi.

Oglede risank in filmov s trajnostno vsebino smo lepo vključili v pouk. Tako smo pri spoznavanju okolja ob obravnavi snovi pogledali veliko različnih risank na določeno temo. Glede na to, da sem v projektu sodelovala s prvošolci, se mi je za njih najbolj primerna zdela risanka Lepši svet. Tako smo si ogledali naslednje risanke z različno poučno vsebino: Odpadki, Kam z odpadno embalažo, Dan Zemlje, Hrana … Risanke so bile odlično izhodišče za pogovor in ustvarjanje različnih izdelkov iz trajnostnih materialov.

Enega izmed pohodov, ki jih izvajamo v sklopu predmeta Šport, smo nadgradili tudi s čistilno akcijo. Lepo je bilo videti, da so učenci tako dovzetni za okolje v katerem živimo.

Projekt Ti meni danes, jaz tebi jutri smo lepo vključili v učni proces in šolske dejavnosti. Navezali smo ga lahko na vsebine, ki jih obravnavamo pri pouku in jih tako še nadgradili. Vsebine projekta so smiselne in aktualne za današnji čas. Zdi se mi lepo in prav, da v aktivnosti vključujemo tudi skupnost, torej starše, stare starše in druge odrasle. Tako se znanje in izkušnje prenašajo naprej. Vključili smo jih v tiste dejavnosti, kjer smo le lahko in kjer se je to organizacijsko in časovno dalo izvesti.

Skozi aktivnosti, ki smo jih tekom celega šolskega leta izvajali, so otroci krepili zavedanje, da nas že majhna dobrosrčna dejanja bogatijo. Dejavnosti so nas opominjale na to, da si je potrebno vzeti čas za drugega, mu prisluhniti, biti sočutni … Biti pozorni ne samo do soljudi, temveč tudi do okolja v katerem živimo.

Marijana Stanković