Dan pred prvomajskimi počitnicami smo na naši šoli tradicionalno postavili mlaj. Naši starši in stari starši so nam pripovedovali o tradiciji in postavljanju mlaja.

To je tradicija, ki se je izvajala že v 19. stoletju. V Budanjah pa mlaj postavljamo že 20 let. Pobudo za to je pričarala pokojna ravnateljica, gospa Ava Curk.

Vaščani so nam pri postavljanju mlaja pomagali; nekateri so izdelovali papirnate rože, drugi pa so iz bršljana izdelovali vence in trakove. Fantje iz naše podružnične šole pa so pomagali moškim pri postavljanju mlaja.

Dekleta iz petega razreda smo prevzele novinarsko vlogo in ta dan obeležile s fotografijami in intervjuji starih staršev.

Želimo si, da bi se ta tradicija ohranjala tudi v prihodnosti in se prenašala na mlajše generacije.

Petošolke iz PŠ Budanje